Василена Доткова, . Заглавието е на редакцията на ФрогНюз. От 25

...
Василена Доткова, . Заглавието е на редакцията на ФрогНюз. От 25
Коментари Харесай

Factcheck: Внушават ни, че токът в България е многократно по-скъп...

Василена Доткова,. Заглавието е на редакцията на ФрогНюз.

 

От 25 юни насам във Facebook се популяризират изявления, които настояват, че цената на тока в България е над 200 евро на мегаватчас. Постовете съдържат таблица, в която се вижда цената на тока за ден напред за няколко страни в Европейския съюз. Сред тях е България, само че не участва нито една от другите страни в района. Така от изображението не излиза наяве, че скокът в цените визира и други прилежащи или близки страни. Създава се усещане, че цените на силата в България са няколко пъти по-високи от тези във всички останали страни в Европейски Съюз.

„ Цената на електричеството в България през днешния ден е 203,39 евро /MWh, при цена 70-80 евро в други страни, “ гласи текстът на обява на анонимния профил „ Свободна България “. Той е прочут с разпространяването на тайни изказвания, свързани с Ковид-19, цифровите валути, климатичните промени и други известни дезинформационни разкази. Публикацията от този профил има над 1300 споделяния и 180 коментара.

 

Същото изображение и текст са оповестени и от други профили и страници. В Novini.cc да вземем за пример идентична обява се появява към 3 часа по-късно. Страницата има 29 000 почитатели, а обявата получава 4500 споделяния.

 

В идващите няколко дни тя се популяризира вирусообразно. Въпреки че цените на тока в този пазарен сегмент към този момент са напълно разнообразни, изказванията, че България има в пъти по-скъп ток не престават да се популяризират и през юли, като единствено през последната седмица са споделени в над 15 групи с обща публика от близо 195 000 консуматори, както и в няколко десетки самостоятелни профила. В разпространяването вземат участие групи със декларирана проруска устременост, чиято интензивност екипът на Factcheck.bg следи.

 

Проверката на Factcheck.bg демонстрира, че цената в сегмента „ ден напред “ на 25 юни за България фактически е била 203,39 евро за мегаватчас. Тази стойност обаче е съзнателно извадена от цялостния ѝ подтекст – става дума за извънредно високи за сезона цени в целия район в един изолиран ден. В Румъния да вземем за пример цената на силата в този сегмент на 25 юни е същата като в България, в Сърбия също е релативно висока – 158,81 евро за MWh, а най-висока е в Хърватия – 289,08 евро за Mwh.

 

Проверката демонстрира също, че още на идващия ден цените спадат сензитивно до стойности близки до нормалните за тази част от годината. За България и Румъния този спад е с 38% (между 24 юни и 6 юли няма разлики в цените за двете държави). Те се задържат в този диапазон и през първите дни на юли.

A Flourish chart
 

Причината за моментния ценови скок е повреда отвън България

Публикации в медиите оповестяват за огромна повреда в електропреносната мрежа към 21-22 юни, която визира Хърватия, Босна и Херцеговина, Албания и Черна гора. Босненски медии цитират систематичния енергиен оператор на страната, който оповестява за претоварване на 400-киловолтов далекопровод сред Черна гора и Босна. 

Енергийните системи на балканските страни са добре свързани между тях и по тази причина повредата провокира резултат на доминото. Стига се до спирания на електроснабдяването в цяла Босна и Херцеговина и в огромни елементи от прилежаща Хърватия. Европейската организация на преносните оператори оповестява, че ще организира задълбочено следствие на аргументите за случая. Натоварването в системата се трансферира и върху България и Румъния и води до краткотрайно дестабилизиране на пазарите. Така се стига до пика на цените на 25 юни, като по-късно те още веднъж се стабилизират, както се вижда от графиката.

 

Цената на тока за семействата в България не се трансформира

Част от изявленията показват информацията за ценовия скок като вест за следващо нарастване на цените на тока за бита. „ Разбирам, че от през вчерашния ден отново вдигнали тока, “ декларира самостоятелен профил, споделил поста от Novini.cc. Тази интерпретация на данните е подвеждаща. В България има контролиран пазар на електрическата енергия за битовите консуматори и те заплащат тока по закрепена цена, определяна от страната. Тази цена не се въздейства от моментните съмнения на енергийните пазари за ден напред или в действително време.

 

От първи юли цената за семействата, избрана от Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР) е почти 150 лв. за мегаватчас дневна цена. Между цените на обособените снабдители има минимални вариации, а в тази стойност не са включени преносни такси, данък и Данък добавена стойност. През юни цените не бяха сензитивно по-ниски или по-високи – съгласно КЕВР от 1 юли 2024 година те са нарастнали приблизително с 1,77%. По данни на Евростат през втората половина на 2023 година цената на тока за бита в България е била втората най-ниска в целия Европейски Съюз след тази в Унгария. През същия интервал най-скъп ток са плащали семействата в Германия, Ирландия и Белгия.

 

Темата за цените на тока визира всички и не за пръв път се употребява за провокиране на прочувствени реакции в обществените мрежи. Екипът на Factcheck.bg и различен път е изследвал сходни талази на дезинформация, които получават всеобщо разпространяване посредством сходни канали. Дезинформацията обвързвана с високите цени може да бъде впрегната и за политически цели посредством нагнетяване на гражданско неодобрение против институциите и ръководещите.

 

Проверено:

Споделяните във Facebook изявления демонстрират цената в сегмента „ пазар ден напред “ единствено за един съответен ден – 25 юни 2024 година Още на идващия ден тази цена се намалява с 38%. Причината за извънредно високата дневна цена в края на юни не е в България. Тя се дължи на повреда в Западните Балкани, която за малко води до неустойчивост в доставките и скок на цените в цяла Югоизточна Европа. Електроенергията за семействата в България е на контролирана цена, която не се въздейства от краткосрочни съмнения на свободния пазар. По данни на Евростат цените на тока за битовите в консуматори в България са измежду най-ниските в Европейски Съюз.
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР